بیماری های قناری

بیماریآسم:
علائم: این بیماری تمامی علایم بیماری سرماخوردگی را دارد به اضافهتنفس سخت با دهان باز .گاهی نیز تنفس پرنده همراه با صدا می باشد.
درمان: دوقطره ید خوراکی را در ۲۸ گرم آب نوشیدنی حل کرده و روزی سه مرتبه از آن به پرندهداده شود. جای پرنده باید گرم باشد. میتوان کمی بخار اکالیپتوس نیز در محل اتاقپرنده استفاده نمود اما این بخار نباید زیاد باشد زیرا موجب خفگی پرنده خواهد شد. این درمان باید تا بهبودی کامل پرنده ادامه یابد . با افزایش آثار بهبودی بایددرمان نیز با فاصله انجام شود. تغذیه پرنده نیز باید مقوی باشد.
مخلوط شیر بانان همراه با دو یا سه قطره روغن ماهی بسیار مفید است. استفاده از سبزی تازه هم خوباست.

 

 

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

 

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نیز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ویروسی و یا سایر بیماری ها پرنده را ضعیف کند بعنوان یک میکروب فرصت طلب موجب بیماری میگردد . اکثرا در طول دوران جنینی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نیز در پرندگان مسن تر ایجاد بیماری می کند  در بین پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهمیت کمتری دارد .
علائم بیماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ایجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکاردیت وجتاتیو بر روی دریچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پایی . گاهی میکروب وارد خون شده و در طی یک یا دو روز موجب مرگ سریع همراه با عوارضی همچون افزایش تعداد تنفس در ساعات پایانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در قناری ممکن است تلفات خیلی زیاد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزایش تحرک می شود و به نظر هیجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و یا ضربه و خونریزی داخلی تلف می گردد .


 

 

کنه قناری:
برای پی بردن به وجود کنه درقناری باید هر چند وقت یکبار تمام بدن قناری را از نزدیک بررسی کرد. کنه پرنده هایضعیف را مورد حمله قرار میدهد. این جانور بسیار ریز است و با آزمایشهای سطحینمیتوان به وجود آن پی برد. در صورتی که کنه خود را در زیر بالهای قناری پنهان کردهباشد با دست زدن به بدن پرنده ، قناری ناراحت شده و عکس العمل شدیدی از خود نشانمیدهد.
کنه قناری فقط شبها در موقع تاریکی قناری را راحت میگذارد و از بدن آندور می شود. برای پی بردن به وجود آن در قناری ، باید شب هنگام یک پارچه سفید بسیارتمیز را روی قفس قناری بکشید و صبح خیلی زود قبل از طلوع آفتاب آنرا بردارید. زیراکنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناری حمله می کند و شروع به مکیدن خونقناری می نماید. اگر این پارچه سفید را به دقت نگاه کنید میتوانید کنه ها را که بهاندازه یک دهم میلی متر هستند و به رنگ قرمز می باشند را ببینید.
درمان: برایاز بین بردن کنه ها از روی پارچه باید آن را در محلول قوی کلراکس Chlorax فرو ببریدو یا با یک اطوی بسیار داغ روی پارچه را اطو کنید. برای از بین بردن کنه روی بدنقناری باید از داروی مخصوص ضد کنه یا داروی د.د.ت استفاده نمایی.
داروی ضد کنهیا ضد شپشه باید با دقت به تمام بدن و زیر بالهای قناری مالیده شود و پرنده را بهیک قفس تمییز و ضد عفونی شده منتقل کرد و قفس آلوده را با آب بسیار داغ شتشو دادهسپس با استفاده از داروی د.د.ت آنرا ضد عفونی کرد.
ضد عفونی کردن پرنده باید صبحزود انجام شود تا در هنگام شب که پرنده سر خود را بین بالها قرار میدهد دچارمسمومیتی نشود. ضد عفونی کردن قفس نیز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا اینحشرات موذی از مخفیگاه های خود بیرون آمده باشند.

 

 

لیستریوز( listeriosis )

 

این بیماری دراثر باکتریی بنام لیستریامونوسیتوژنز بوجود آمده و در بسیاری از انواع پرندگان و پستانداران ایجاد عوارض می کند . ولی در بین پرندگان , قناری نسبت به این بیماری حساس تر است . انسان نیز نسبت به این باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژیت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بیماریزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رایج حساس می باشد و به سرعت از بین می رود . این بیماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت یک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بیماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پیچش گردن و فلجی نیز بروز می کند .

 

طاسی:
این پیشامد را نمیتوان جزء بیماریها برشمرد زیراریزش پرهای قناری که معمولا در اوایل زمستان پیش می آید در اثر سوء تغذیه و نرسیدنبعضی مواد معدنی به پرنده بوجود

میآید.
درمان: مالیدن وازلین گلیسیرین بر رویسر پرنده. اما بهترین دارو لوسیون پ.ث.ف می باشد . این دارو علاوه بر ضد عفونیداخلی پرنده برای سرعت رشد پرهای قناری نیز بسیار مفید است. از هویج رنده شده وسبزیجات تازه نیز باید حداقل هفته ای دو بار به پرنده داده شود.

 

 

بیماری اریزیپلاس ( erysiplas )

 

این بیماری در اثر باکتریی به نام اریزیپاوتریکس ایجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترین حیوانات نسبت به این باکتری می باشند ولی در قناری نیز این بیماری مشاهده می شود . در انسان نیز گاهی این باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش یا حشرات گزنده نیز می توانند عامل بیماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و یا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثیر پیدا می کند . در مجموع این بیماری برای قناری خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طریق دهان است . معمولا علائم بیماری شامل بی اشتهایی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمایل به زرد می باشد که خیلی سریع منتهی به مرگ می شود .

 

ورم زیر شکم:
علت: این بیماری در اثر مصرف غذاهای تحریککننده و یا خوردن غذاهای فاسد و مانده تولید می شود . در این بیماری زیر دل پرندهورم می کند و رنگ پوست موضع ورم کرده در موارد خفیف آن بی رنگ و در موارد سخت وشدید آن تیره مایل به سیاهی است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تمیز و گرم ودور از صداهای مزاحم . باید به قناری ترید شیر با نان که مقداری کربنات دوبیسموت درآن ریخته شده باشد داده شود. اگر این بیماری همراه با یبوست نیز باشدباید اول یکقطره روغن زیتون به حلق پرنده چکانده شود. همین که آثار بهبودی در پرنده مشاهده شدباید یک شربت مقوی مانند شربت هیپوفسفیت به آب آشامیدنی پرنده اضافه کرد. در اینموقع دادن تخم کلم خیس کرده که دانه خشخاش روی آن پاشیده شده باشد برای قناری بیمارغذای مناسبی است.

 

 

بیماری های مایکوپلاسمایی ( mycoplasmosis )

 

عامل آن مایکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گیرد و فاقد دیواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محیط های کشت آزمایشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محیط بسیار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محیط خارج از بدن موجود زنده از بین می رود . بدین خاطر برای انتقال این بیماری نیاز به تماس نزدیک بین پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این میکروب از طریق تخم نیز منتقل شده و در بین آنها ایجاد مرگ و میر می کند . معمولا برای بیماریزا شدن نیاز به عوامل مستعد کننده ای مثل سایر ویروس ها و باکتری ها دارد . علائم بیماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبریزش از چشم و بینی تورم مزمن ملتحمه چشم و سینوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نیز موجب افزایش مرگ و میر می گردد .

 

غش و بیهوشی:
این حالتبیشتر برای پرندگانی به وجود می آید که عادت به زندگی با انسانها را ندارند و اغلبدر موقع تغییر قفس از ترس مبتلا به غش می شوند. بعضی اوقات نیز در اثر یک ضربهناگهانی و شدید و یا بر اثر تابش مستقیم نور شدید و یا آفتابزدگی پیش می آید. اینحالت بیشتر در موقع تولک و یا در روزهای خروج از تولک اتفاق می افتد. بنابراین بهتراست پس از دوران تولک برای تعویض و جابجایی قفس قناری دقت زیادی شود.
درمان: اگرحالت غش برای قناری اتفاق افتاد باید به ملایمت آب سردی به روی سر و گردن قناریپاشید و سپس اطراف قفس را پوشانید و آنرا در جای نسبتا گرمی قرار داد تا به تدریجقناری به حال عادی باز گردد. در بعضی موارد ممکن است غش موجب بروز آثاری چون فلج پایا بال قناری گردد در این موارد باید فورا یک قطره الکل رقیق طبی در حلق قناریچکانید که اغلب نتیجه مطلوبی میدهد. همواره باید سعی کرد تا مانع بروز عواملی کهمیتواند موجب بروز غش در قناری شود را برطرف کرد زیرا تکرار غش در نوبتهای بعدیبسیار خطرناک هستند.

زخم پا :
این بیماری دراغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساییده شدن کف پای آنها که دارای پوستی بسیارنازک است به چوبهای نشیمن سفت و مدور بوجود می آید. بهتر است چوب نشیمن قناریهایجوان دارای رویه ای مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا بایددر وسط رویه چوب نشیمن شیاری ایجاد کرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگیری کرد. در صورت بی توجهی به این بیماری ، زخم پای پرنده به میخچه تبدیل شده و بتدیرج اعصابانگشتان پرنده از کار می افتند .
زخم پا در اثر رعایت نکردن نظافت قفس قناری نیزبوجود می آید . کثافات موجود در قفس به کف پای قناری چسبیده و با از بین بردن قشرخارجی پوست پای پرنده موجب تولید زخم میگردد. در بعضی مواقع نیز پشه ها باعث تورم وزخم پا و ساقهای قناری می شوند که در چنین مواردی باید شبها به دور قفس قناری پشهبند کشید.
درمان: برای معالجه زخم پای پرنده باید محل زخم را با آب نیم گرم شستو ید بسیار رقیق به آن مالید. درمان این بیماری مانند درمان فلس پای میباشد.

 

 

بیماری درد چشم:
اینبیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کرد. چشم دردمیتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن کثیف یا چیزهای آلودهو یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نبایدنسبت به آن بی اعتنا بود.
علایم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ،پلک های بهم چسبیده.
علل بیماری: جریان هوا ، اتاق پر دود ، میکروب
مداوایبیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه وپمادهای آنتی بیوتیک
روش دیگر اینکه چشم پرنده را با استید بوریکی که برای چشمانسان تهیه کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلولباید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یک قطره روغن کرچک به چشم پرندهبریزید که جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد.
روش دیگر : ابتدا چشم قناری را بایک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشمرا به چشم پرنده بمالید. این کار چند روز باید ادامه یابد.

عفونت روده:
علایم : پاشیده شدن فضله به بیرون در حالیکهبه رنگ سبز می باشد .
مداوای بیماری: گرما ی محیط نگهداری پرنده بیمار بین ۳۰ تا ۳۲درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چای معمولی ، ذغال پرنده . درصورت وجود زخم های ویروسی ، استفاده از انتی بیوتیک ها یا سولفونامید مؤثراست.

اسهال:
علایم: فضله آبکی ، کثیف بودناطراف مخرج ، کم اشتهایی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف.
علل بیماری: ترس وهیجان ، جریانات متغییر هوا ، تغییرات شدید دما ، خوراک فاسد.
همچنین مصرفغذاهای مانده و کثیف توسط پرنده می باشد مانند دانه های کپک زده و مانده. آب کثیف وسبزیهای ترشیده یا مرطوب.
 
چاقی:
علایم: سنگینی ،عدم علاقه به پرواز ، تنفس شدید ، وجود مشکلاتی در موقع تولک
علل چاقی: تغذیهغلط ، وجود بیش از اندازه دانه های پر چربی مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانهکتان در رژیم غذایی قناری
مداوای چاقی: تغذیه پرنده با خوراک هایی همچون ارزن ،میوه و سبزی . پرواز دادن پرنده در محیطی همچون پاسیو یا اتاق به صورتروزانه
توجه : مبارزه با چاقی قناری توسط گرسنگی دادن با آن امری اشتباه است کهمیتواند مشکلات جدی ای را برای پرنده به همراه داشته باشد.

بیماریهای پا :
علایم : ظاهر شدن لایه سخت بر روی پا وانگشتان ، وجود پینه در پاها و توجه بیشتر پرنده به ناحیه پاها
علل بیماری: رعایت نکردن بهداشت در محل نگهداری پرنده مخصوصا کثیف بودن میله های نشیمنپرنده
مداوا: پینه ها را باید با آب گرم و یا محلول بابونه با احتیاط شتشو داد وسپس به میزان کم پماد کامازول یا پنی سیلین مالیده شود. کف قفس پرنده نیز بایدمخلوطی از ماسه و خاک قرار داده شود.

جذامپرنده:
علایم: تنگی نفس ، اسهال ، تب ، کم اشتهایی ، فلج ، گرفتگی عضلات، تورم پلکها ، و در نهایت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علل بیماری: این بیماریویروسی می باشد و قابل انتقال از سایر حیوانات خانگی و وحشی
مداوای بیماری: دورکردن پرنده از سایر حیوانات

 

 

آبلهقناری:
علایم: وجود نقطه های کوچک سفید و زرد رنگ بر روی سر و سینه ، زیربالها و روی انگشتان پرنده. تنگ نفس شدید ، خارج شدن مایع لزج از بینی ، ظهور جوشهای سفید بر روی زبان و داخل منقار.
علل بیماری: این بیماری ویروسی می باشد وقابل انتقال از سایر حیوانات
مداوای بیماری: در این مورد بهتر است از واکسن هایپیشگیری برای جلوگیری از ابتلا پرنده استفاده شود . تمییز نگهداشتن محل نگهداریپرنده.

بیماری کوکسیدین:

 

علایمبیماری: سستی ، کم اشتهایی ، اسهال
علل بیماری : این بیماری ویروسی می باشد. قدرت تکثیر این ویروس در تابستهای گرم و مرطوب در محل نگهداری پرنده که نظافت در آنرعایت نشود ، زیاد است. وجود این ویروس را با آزمایش فضله پرنده میتواندریافت.
مداوای بیماری: اضافه کردن سولفونامید یا فوراسولیدون به آب آشامیدنیپرنده بیمار.

گرفتگی مجرای تخم گذاریپرنده:
علایم: قناری ماده با پرهای پف کرده بی تحرک می ماند و معمولا پساز چند ساعت تلف خواهد شد.
علل : احتمالا پرنده قادر به دفع تخم آماده از مخرجنمی باشد. ماده های جوان اغلب دچار این ناراحتی می شوند. در بعضی مواقع نیز پوستهتخم تشکسل نشده و موجب این عارضه می شود.
مداوای بیماری: مالیدن یک قطره خوراکیمایع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتیاط اطرافمخرج.
توجه: هیچگاه نباید پوسته تخم را به طرف داخل بدن پرنده فشارداد.

بیماری میلبه:
علایم : خوابناآرام ، تمییز کردن و جستجوی دائم پرها ، ضعیف شدن پرنده.
علل بیماری : وجودجانور کوچکی به نام میلبه قرمز (شپشک) . این بیماری قابل انتقال از سایر پرندگان بهیکدیگر است. میلبه به دو صورت است : میلبه قرمز که تنها شب ها به پرنده حمله می کندو میلبه کیسه هوا که ساکن در پرهای پرنده می باشد.
مداوای بیماری : محل نگهداریپرنده باید توسط حشره کش های مخصوص اسپری شود. پرنده نیز به غیر چشم و منقارشمیتواند در معرض مستقیم اسپری قرار گیرد.

 
نرمی استخوان:
علایم : در این بیماری بیشتر پاها ، انگشتان و بالهایپرندگان جوان دچار نرمی و کجی میگردد .
علل بیماری : کمبود ویتامین ها مخصوصاویتامین D
مداوای بیماری : استفاده از ویتامینD ، ویگانتول (Vigantol ) یاتریگانتول (Trigantol) .
نرمی استخوان:
این بیماری در جوجه قناری هایی دیدهمی شود که پدر و مادر آنها در اتاق های تاریک و بدون استفاده از اشعه مستقیم آفتابو هوای تمیز و آزاد نگهداری می شوند.
علامت: علائم این بیماری عبارت است از بیحسی و معیوبی پا یا بال جوجه که بدون اراده و اختیار او به این طرف و آن طرف کشیدهمی شود. این بیماری متاسفانه قابل درمان نمی باشد. پدر و مادر چنین جوجه ای را بایدفورا به قفس مخصوص پرواز بازگردانید و قفس آنها را در معرض تابش اشعه آفتاب قرارداد و از حمام و ورزش بسیار استفاده کرد. با رعایت شرایط گفته شده و بهداشت قفس وتغذیه این بیماری برطرف خواهد شد.

 
تولکی:
علایم : در این بیماری پرنده ، پر ریزانش را به طور طبیعی ظرفمدت چهار تا شش هفته انجام نداده و پر ریزان کاملی نیز ندارد. پرهای پرنده بیمار ،شکننده و بدون جلا هستند.
علل بیماری: تغذیه غلط
مداوای بیماری : استفاده ازداروی آویزانول (Avisanol ) یا ویتالینو _ کول (Vitalino – quell ) در آب آشامیدنی. به جای استفاده از آب لوله کشی نیز از آب مقطر استفاده شود. استفاده از مولتیویتامین نیز در آب آشامیدنی میتواند نافع باشد.

 

 

عفونت استافیلوکوکی ( staphylococcus infection )

 

مهمترین گونه بیماریزای این باکتری استافیلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در این خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نیز در سطح پوست یا مخاط دستگاه تنفس یا گوارش یافت می شود و بعنوان یک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرایط مستعد بیماریزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترین عللی است که باکتری را بیماری زا می کند . این میکروب نسبت به خشکی محیط مفاوم بوده و بدین ترتیب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بیماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گیر می شود . بسته به شرایط مختلف علائم بیماری بسیار متفاوت می باشد یکی از بزرگترین مشکلاتی که این میکروب ایجاد می کند افزایش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و یا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکیزگی لانه ها و یا استفاده نا صحیح و بی رویه آنتی بیوتیکهای مختلف در قناری ماده ( بعنوان پیشگیری کننده از بیماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کیسه زرده و یا تورم ناحیه ناف دیده خواهد شد .حالت دیگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهایی - ژولیدگی پرها و پف کردن و در نهایت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و یا ناخن آنها بعلت عفونت به این باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نیز قبل از مرگ دیده می شود . در حالاتی که عفونت از طریق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فیبرینی در آنها شده و در مراحل پیش رفته موجب عفونت استخوان ها نیز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و یا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند این باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحیه کف پا ایجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .

 

 

یبوست:
علایم : در این بیماری پرنده با پرهای پف کرده بهگونه ای بی تفاوت در قفس می نشیند و سعی در دفع فضله می کند بدون آن که نتیجه ایبگیرد. پرنده رفتاری شبیه به بیماری گرفتگی مجرای تخم گذاری از خود نشان می دهد. ازدیگر علائم میتوان به کمی اشتها ، سستی و بیحالی و دفع فضولات با زحمت زیاد همراهبا تکان دادن خود و وجود رنگ سیاه در فضولات پرنده و خشک بودن آن اشاره کرد.
عللبیماری: مصرف خوراک مانده و تغذیه از اشیاء غیر مجاز
مداوای بیماری : مالیدنروغن خوراکی مایع به مخرج پرنده . چکاندن یک قطره روغن کرچک یا روغن پارافین مایعدر منقار پرنده . تغذیه پرنده با میوه و سبزیجات .
غذای پرنده باید ترید شیر خامبا نان تست و مقدار زیادی کاهو باشد که البته این غذا نباید بیشتر از دو ساعت درقفس پرنده باشد زیرا فاسد میگردد. اضافه کردن مقدار بسیار کم سولفات دومنیزی به آبآشامیدنی پرنده .

 

 

بیماری تورم عفونی پیش معده ( infections proventriculitis )

 

این بیماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسیلاسه تعلق دارد بوجود می آید و در قناری - فینچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک دیده شده است . بیشتر مواقع این باکتری در طول دوران تولید مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقریبا همیشه با یک عامل مستعد کننده مثل تراکم زیاد یا سوء تغذیه همراه است . تنها نشانه بیماری از دست دادن تدریجی و بسیار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بیماری از طریق فضولات در محیط پخش می شود و از راه خوراکی سایرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشایی زخم یا تورم پیش معده در ناحیه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه یا بدون خونریزی باشد .
 
بیماری لاغری و تحلیلرفتن قناری:
در این بیماری بیشتر جوجه های جوان بین سنین ۵ هفتگی تا ۱۲هفتگی مبتلا می شوند.
علایم: قناری بیمار به سرعت و در مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت قسمتعمئه گوشت بدن خود را از دست میدهد. علایم ظاهری این بیماری افسردگی و بیحالی پرنده، چشمانی بی فروغ و بی رنگی نوک و پاها نیز می باشد . گاهی هم حالت لرزیدن در آندیده می شود. پرنده بیمار با حالتی متشنج خود را به طرف آب و غذا می رساند که اینحالات نشان میدهد که پرنده دچار دردهای شدید درونی است و هر وقت از این حالت رهاشود به خواب عمیقی فرو می رود.
علت بیماری: هنوز کاملا مشخص نشده ولی بیشتر علتآنرا در اثر کثیف بودن مواد غذایی و نارسایی آن میدانند.
مداوا: چنین پرنده ایرا باید فورا از پرندگان دیگر جدا نمود. ابتدا یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون بهحلق پرنده چکانده شود و بعد تمام دانه های سفت و خشک از قفس او خارج شده و به جایآن دانه های خیس کرده گذارده شود و بعد از آن ترید نان وشیر درست کرده و نصف زردهتخم مرغ سفت پخته را در آب خوب مخلوط نموده و به روی آن چهار یا پنج قطره شربتخولان (خلیان) (Gomme Arabique) و مقدار کمی دانه خشخاش بپاشید و از داروهای ضدعفونی مصرف داخلی مانند شربت Dianimol و یا ت.ث.پ ده قطره در آب آشامیدنی پرندهبیمار بریزید.
قفس پرنده بیمار نیز روزها باید در معرض تابش اشعه آفتاب قرارگیرد و شبها هم دور و اطراف قفس کاملا پوشانیده شود. گرم بودن جای این پرنده ازمراحل اولیه معالجه او می باشد.
چنانچه بعد از ۴۸ ساعت آثار بهبودی در بیمارمشاهده شد دیگر احتیاجی به استفاده از داروهای ضد عفونی نیست ولی به جای آن 5 قطرهاز مخلوطی که گفته می شود در آب او بریزید: اسید سولفوریک معطر (Aromatic Sulphuric Acid ) ، جنتیانا(Gentiana ) ، و کلمبو (Colombo) که به میزان مساوی از هر کداممخلوط شده و سپس 5 قطره از آن در آب آشامیدنی پرنده ریخته شود.

تنفس صدا دار:
این بیماری به دو علت بوجود می آید: ۱-تغییرات شدید و ناگهانی دما ۲- تغذیه از دانه های کثیف و آلوده به گرد و فضولات خودیا قناری های دیگر.
علامت این بیماری تنفس با صدا و با منقار نیمه باز است . درعین حال نفس بریده بریده می باشد.
درمان: استفاده از شربتهای سینه و داروهای ضدسرفه و مخلوط کردن یک قاشق چایخوری الکل طبی رقیق با دو قطره گلیسیرین در آبآشامیدنی پرنده .
و یا حل کردن یک قرص قابل حل ۵۰ میلیگرمی ترامایسین در یکفنجان آب و ریختن آن در جای آب پرنده است. این محلول برای برونشیت ، سرما خوردگی واسهال پرنده نیز مفید است.

 

/ 0 نظر / 37 بازدید