مرغ مینا1

خوراک اصلی آن ها را به طور کلی حشرات تشکیل می دهند. این پرنده با فاصله کمی از سطح زمین پرواز کرده و برگ ها را زیر و رو می کند و از کرم ها و لاروهایی که در زیر این برگ ها پنهان شده اند تغذیه می کند. از دیگر غذاهای مورد علاقه این حیوان می توان غلات ، میوه ها ، دانه های خوراکی ، توت ها ، کرم های خاکی و شهد گل ها را نام برد. البته آنها گاهی از موش ، قورباغه ، مارمولک و حتی تخم سایر پرندگان برای سیر کردن شکم خود استفاده می کنند. آنها اغلب به صورت دسته جمعی و گله ای در بالای مزارع به دنبال شکار حشراتی که از خاک شخم زده بیرون می آیند به صورت دایره وار حرکت می کنند. این مساله از طرف کشاورزان مورد استقبال قرار می گیرد . زیرا آنها یا این کار درصد بالایی از آفات مزارع را از بین می برند. نوع گوشواره ای می گویند خاص از مینا استعداد زیادی در تقلید انواع صدا و حرف زدن دارند به طوری که این خاصیت آنها باعث گردیده از این پرنده به عنوان یک حیوان خانگی و دست آموز و به عنوان یک پرنده قفسی نگهداری شود. از لحاظ تغذیه در اسارت می توان از غذاهای متنوعی استفاده کرد. این غذا می توان شامل انواع میوه جات و سبزیجات و غیره باشد. آنها به سرعت با انسان ها خو گرفته و اغلب خیلی زود دست آموز می شوند.

در بین پرندگان سخنگو ، مینا بعد ار کاسکو بیشترین رکورد را در صحبت کردن و تقلید صدا دارد. نگهداری آنها مشکل چندانی ندارد اما به دلیل این که آنها راست روده هستند مدفوعشان مانند سایر پرندگان به صورت فضله خشک نیست بلکه مدفوعی شل و آبکی دارند.به همین علت باید حداقل روزی 2 الی 3 بار زیر قفس آن ها را تمیز کرد. مرغ های مینای ساکن در شهرها معمولاً لانه های خود را زیر سقف و شیروانی و یا بالای درختان می سازند. گاهی نیز از سوراخ هایی که در بدنه درختان توسط حیوانات دیگری مانند سنجاب ها به وجود آمده استفاده می کنند.

مینا قادر است که واژه ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند ، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می رود زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس از آموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می کنند.

مطالعات انجام شده در نیوزیلند نشان می دهد که این پرنده می تواند تا 12 سال زندگی کند و این کار از طریق علامت گذاری روی پرنده صورت گرفته است و بعد از علامت گذاری پرنده مجدداً در طبیعا رها شده و سال ها بعد که لاشه یافت شده است مدت زمان زندگی آن را محاسبه کرده اند. البته برخی دیگر از محققان معتقدند که مینا می تواند 15 تا 20 سال نیز زندگی کند.

/ 2 نظر / 18 بازدید
وحید

سلام دوست من. این مرغ های مینا ظاهرا صدای هر جونوری رو که بشنوند تقلید میکنند... سگ و گربه هم فزقی نداره... [نیشخند]

روزبه

سلام اقا امین گل گفتین بهتون سر بزنم منم زدم وبلاگ جالبی دارید امیدوارم موفق باشید.