تاریخچه قناری رسمی

حدود500 سال است که از همنشینی انسان و این پرنده خوش آواز می گذرد و روزبه روز به جمع علاقه مندانش افزوده می شود و ما تنها در یک پنجم این سالها سهیم هستیم . آری حدود یکصد سال است که این پرنده زیبا پای به سرزمین ما نهاده و دوستداران بسیاری را به دور خود گرد آورده است و هرچه براین دوستی افزوده شد شناخت بیشتری نیز نسبت به قناری پیدا شده است .
در آن سالها پرورش دهنده ها تنها بخاطر آواز خوش و صدای دلنشین قناری با این پرنده انس و الفت پیدا کرده بودند آرام آرام وبا گذشت زمان یعنی حدود نیم قرن پیش و با ورود نژادهای مختلف به ایران پرورش قناری از یکنواختی که تنها به آوازخوانی محدود شده بود به درآمد وشکل جدید تری بخود گرفت . درابتدای ورود نژادهای جدید سعی شد که با آمیختن این پرنده ها با یکدیگرقناری های آوازخوان ( موقوم ) و با صدای رساتری را بوجود بیاورند اما رفته رفته پرورش دهنده ها به دو گروه تقسیم شدند . گروهی که تنها به فکر آواز قناری بودند و گروه دیگری که علاقمند به بوجود آوردن گونه ای جدید از قناری که هم آوازی دلنشین داشته باشد و هم خصوصیات ظاهری پرنده با فرهنگ و هنر ایرانی تطبیق داشته باشد .
محدودیت در تولید مثل و کمبود نژادهای مختلف قناری در آن زمان باعث شد که هر منطقه نوعی پرنده را با خصوصیاتی که درآن منطقه مورد نظربود به نام همان محل نامگذاری کنند و اسامی جدیدی نظیر قناری تبریزی , قناری مسکویی , قناری مشهدی و قناری علیخانی برای آنها در نظر بگیرند . یکی از این اسامی که برای قناریها در نظر گرفته شد قناری رسمی بوده است , بدرستی معلوم نیست که توسط چه فرد یا افرادی و در چه زمانی نام قناری رسمی رسمیت یافت اما موضوع اصلی این است که قناری رسمی معرفی شده در آن سالها به هیچوجه با هیچ یک از گونه های فعلی قناری رسمی قابل مقایسه نخواهد بود . با توجه به پیشرفتهایی که پیشکسوتان در آن سالها داشتند بعید بنظر می رسد که اگر هم اکنون هم در قید حیات بودند به قناری رسمی آن دوران بسنده کنند و در فکر نوآوری و پیشرفت نبوده باشند . درهر صورت ایده قناری رسمی آن دوران هر چه بوده باید راهنمای راه پرورش دهنده های قناری رسمی در این سالها نیز باشد . نباید قناری های حاصل از آمیزش اول قناری های یورکشایر را رسمی نامید. نباید نقش فرهنگ و هنر ایرانی را نادیده گرفت و نباید به سادگی و اصرارهر قناری را رسمی نامید. البته دلیل نامیدن هر گونه ای ازقناری به نام رسمی ,مقداری مربوط به عدم شناخت افراد و قدری هم مربوط به کوتاهی پیشکسوتان در ارائه الگوی واقعی از قناری رسمی می باشد .
خوشبختانه درحال حاضر با همه تنوع و اختلاف نظری که بین پیشکسوتان و متخصصین این امر وجود دارد قناری های رسمی مورد نظر پرورش دهنده ها را به راحتی می توان به چهار گروه طبقه بندی نمود و تعریف کرد ولی قبل از آن می بایست تعریفی درست از قناری رسمی داشته باشیم .
قناری رسمی پرنده ای است با بدنی کاملا صاف و بدون درهم ریختگی درپرها که به اطوکشیده معروف است . سر پرنده نسبتا گرد و کوچک با پیشانی کوتاه و چشمانی درشت و درخشان , بدون ابرو و اخم که به فندوق تشبیه می گردد . نسبت باریکی بدن پرنده به طول آن باید به اندازه ای باشد که هر بیننده ای را به خود جلب نماید . این پرنده میبایست دارای پای بلند باشد و محکم و استوار بایستد . زاویه بدن پرنده نسبت به چوب زیر پا حدود 45 درجه یا بیشتر باشد . بلندی پا و طول پرنده و طرزایستادن پرنده باید مجموعه ای را بنام استیل پرنده تشکیل دهد . فاصله بین سر پرنده با تنه باید با گردنی نسبتا بلند و خوب ازیکدیگر جدا شده باشد . از مهمترین قسمتهای بدن پرنده دم پرنده است که می بایست متناسب با طول کلی بدن پرنده باشد و بلند تر از اندازه معمول در بین قناری ها بنظر برسد . لازم به ذکر است که وقتی از بلندی دم و یا طول کلی پرنده صحبت به میان می آید تنها می توان با کار کارشناسی و تخصص افراد مجرب مطالب ذکر شده را از یکدیگر تمیز داده و نظری مناسب برای زیبایی یک قناری رسمی ارائه نمود . برای مثال زمانیکه از بلندی دم صحبت میشود حساسیت کار به میلیمتر محدود است , در اینجا یک میلیمتر بلندی بسیار با اهمیت و یکی از معیارهای اساسی قضاوت در مورد پرنده است . نماد دیگر قناری رسمی نداشتن سینه برجسته است یعنی همانطور که باید پشت پرنده با دم و سر در یک راستا باشد , سینه پرنده نیز با زیر دم و چانه پرنده میبایست تقریبا در یک راستا قرار گیرد . بخاطر داشته باشید که در چند جمله تعریف و تمجید از قناری رسمی نمی توان این پرنده را شناخت و آن را ارزیابی نمود بلکه برای شناخت بیشتر به بررسی و تمرین و ممارست و کسب تجربه نیاز خواهید داشت .
حال به بررسی 4 گروه قناری که در حال حاضر به قناری رسمی معروفند می پردازیم و به یاد داشته باشید که با مشخصاتی که ذکر شده تنها همین گروهها در رده رسمی جای میگیرند و قناری های خارج از این مشخصات به هیچیک از گروههای چهارگانه تعلق ندارند و با نام نژاد اصلی خود و یا یکی از زیر مجموعه های نژاد اصلی نامیده میشوند . درست است که یک نژاد خالص نبایست دارای زیرمجموعه های متعددی باشد اما دلیل این مسئله نیزاین است که در ایران به نژادهای اصلی اهمیت چندانی داده نمی شود و آمیختن نژادهای مختلف با یکدیگر امری طبیعی محسوب می گردد ونسل بوجود آمده ازاین گونه تولید مثل همگی دورگه یا هیبرید نامیده می شوند وهیچیک ارزش تولید مثل و ارزش اقتصادی نخواهند داشت . لازم است افرادی که مایل به تهیه قناری رسمی و نگهداری از آن می باشند به نکات ذکر شده توجه داشته باشند زیرا در مقابل مبلغی که بابت یک قناری رسمی می پردازند اگر با خصوصیات این پرنده آشنا نباشند مطمئنا در آینده باید قناری خود را به یک سوم قیمت خرید به معرض فروش بگذارند
از چهار گروه قناری که در ایران رسمی نامیده می شود یک گروه قناری هایی هستند که حاصل لقاح یورکشایر و رسمی می باشند , زیبایی این پرنده ها منحصر بفرد است و با توجه به اینکه از نظر ظاهر کمی به رسمی نزدیک شده اند به کشیده بلند معروف هستند و خصوصیات قناری های یورکشایر نظیر گردی تنه , سر نسبتا درشت و گرد و گردن نسبتا کوتاه را دارا می باشند این نوع قناری علاقمندان خاص خود را دارد در این گونه قناری ها بلندی تنه و دم پرنده به باریکی پرنده ارجحیت دارد , پس فراموش نکنیم که نام اصلی قناری های این گروه کشیده بلند است و نام دیگری ندارند
سه گروه باقیمانده به سه کلاس A , B , C و هر گروه به دودسته L , H تقسیم می گردد حرف L نشانه کم پشتی پرهای پرنده است و حرف H نشانه پرپشتی پر در پرنده می باشد و هر چه پرهای پرنده پر پشت تر و فشرده تر باشد بر زیبایی پرنده افزوده می شود .

قناری رسمی کلاس A : مرغوبترین نوع قناری رسمی قناری های این کلاس می باشد. طول کلی این پرنده ها بین 18 تا 19 سانتی متر است و طول دم آنها می بایست بین 98 تا 103 میلی متر باشد .
قناری رسمی کلاس B : طول کلی این پرنده ها بین 17 تا 18 سانتی متر می باشد واندازه طول دم آنها بین 93 تا 98 میلی متراست .
قناری رسمی کلاس C : طول کلی این پرنده ها بین 16 تا 17 سانتی متر می باشد واندازه طول دم آنها بین 88 تا 93 میلی متراست .دوست عزیز درنظریک پرورش دهنده همه انواع قناری زیباست اما زمانیکه پای انتخاب در میان باشد ظرافتهایی را در نظر می گیرد که از چشم افراد غیر متخصص پوشیده مانده است . تشخیص قناری رسمی نیاز به شناخت همین ظرافتها دارد .

/ 2 نظر / 32 بازدید
فرهاد واحد خوشچهره

با سلام من مدتيه تصميم به نگهداري قناري در انباري خونم گرفتم من قبلا در اونجا فنچ و مرغ عشق هم نگه ميداشتم و اونها از لحاظ دما مشكلي نداشتن انباري ما داراي نور نسبتا خوبه ولي از دما شك دارم كمي سرده البته با امدن بهار و تابستون كم كم گرم ميشه موندم بگيرم يا نه آخه تصميم به جوجه كشي دارم در ضمن اگه يكي بگيرم تاقريبا شل و سفت بخونه براي خودش درست ميشه يا بايد براش صداي قناري بزارم اگه بايد بزارم چقدر بزارم و چقدر طول ميكشه نتيجه بده ميدونم زياد حرف زدم به بزرگي خودتون ببخشيد اگه زحمتي نيست جوابشو به ايميلم بديد با تشكر farzam_76f@yahoo.com راستيببخشيد اگه دما مساعد نباشه در انباري ؛ مثلاالان كه برفه چه اتفاقي براي قناري مي افته انباري در حياته و راه ورود هوا نداره و بالاش كه بازه در با پلاستيك پوشوندم سردش نميشه اون وقتا كه مرغ عشق داشتم يكم سردشون بود

شاهرخ

سلام. ميخواستم بدونم ميتونم دو يا سه قنارى نر رو توى پاسيو نگه دارم واگر جفت باشن چطور و اينكه دو قنارى نر دارم كه يك ساله پرريزى نكردن مدتى هردو نميخوندن حالا دو ماه ميشه كه يكيش ميخونه ولى اونيكى نه دليلش چيه